środa, 23 września 2015

Rok z Linneą

Autor: Christina Bjork
Wiek: 6+
Ocena: 5


O Linnei pisałam tu już dawno temu. W tej części Linnea poznaje przyrodę w różnych porach roku. Wydawałoby się, że żyjąc w mieście jest się tak daleko od natury, że nie można jej dotknąć. Nic bardziej mylnego. Linnea poznaje mnóstwo roślin i zwierząt, plecie wianki, dokarmia ptaki, zbiera kolorowe liście. O swoich odkryciach opowiada miesiąc po miesiącu.
Świetna pozycja umożliwiająca dziecku obserwowanie zmieniającej się przyrody, uwrażliwiająca na potrzeby zwierząt. Skarbnica pomysłów na ciekawe, wspólne zajęcia i wycieczki:) Lektura zarówno dla przedszkolaka, jak i ucznia początkowych klas podstawówki.
Książka pięknie wydana, twarda okładka, duży format, miły w dotyku papier. Kolorowe, duże ilustracje wraz z opisami przykuwają wzrok. To kolejna pozycja Wydawnictwa Zakamarki, która zasługuje na uwagę.


wtorek, 22 września 2015

Encyklopedia dla dzieci Larousse

Wiek: 6+
Ocena: 6


Odkopałam taki oto zabytek, z początku lat 90-tych. I zachwyciłam się!!! Piękne ilustracje i wcale nie tak mało tekstu. A ten tekst napisany językiem naukowym, ale zrozumiałym dla 7-latka! Tekst nawiązuje do poniżej przedstawionych ilustracji (numerowanych i przywoływanych). Zagadnienia ułożone są tematycznie: historia od starożytności do współczesności, rośliny, zwierzęta, kosmos, klimat i pogoda, kultura itd. Każdemu z nich poświęconych jest kilka-kilkanaście stron.
Jakże to inne od wydawanych współcześnie publikacji, gdzie obok wielkiego zdjęcia dwa zdania infantylnego tekściku, jakby autorzy zwątpili już całkowicie w intelektualne możliwości dzieci...
Na okładce odbiorcę docelowego określono na wiek 7-9 lat, ale wg mnie przy odpowiednim komentarzu rodzica będzie zrozumiała i dla młodszych dzieci, a starsze nie raz mogą do niej wrócić.
Czyta się i ogląda z wielką przyjemnością, a potem dyskutuje z dzieckiem i poszerza jego wiedzę w miarę możliwości.
Na Allegro można kupić już za kilka złotych!

Karolcia

Autor: Maria Kruger
Wiek: 6+
Ocena: 5

Tą okładkę kojarzy chyba większość rodziców, a i przygody sympatycznej dziewczynki i jej kolegi pamięta pewnie niejeden!
W trakcie przeprowadzki do nowego, pięknego mieszkania, ośmioletnia Karolcia znajduje między deskami podłogi niebieski koralik.Okazuje się, że jest on zaczarowany i potrafi spełnić każde życzenie dziewczynki. Tak zaczyna się seria niesamowitych przygód Karolci i Piotra, począwszy od latającej taksówki, poprzez bycie niewidzialnym, skończywszy na uratowaniu przed likwidacją ogrodu do zabaw dla dzieci. Niestety, koralik stopniowo traci swą moc i z każdym spełnionym życzeniem blednie, dlatego trzeba się dobrze zastanowić nad ostatnim, ważnym marzeniem!
Któż z nas nie chciałby mieć takiego koralika...
Świetna powieść dla dzieci, lektura w młodszych klasach podstawówki. Pozbawiona nachalnego dydaktyzmu, pełna przygód opowiedzianych barwnym, poprawnym językiem.

Ania i Krzyś nad brzegiem rzeki

Autor: Marcel Marlier
Wiek: 6+
Ocena: 3


Ania i Krzyś określani są jako przyjaciele Martynki. Rzeczywiście, obie serie wydawane są w podobnej szacie graficznej. Jednak moim zdaniem Ania i Krzyś dużo tracą w porównywaniu z Martynką tłumaczoną przez p. Chotomską.
Tym razem dzieci  wybrały się z wujkiem na ryby. W czasie gdy mężczyzna czeka na poruszenie się spławika, Ania i Krzyś zwiedzają okolicę. Poznają mnóstwo roślin i zwierząt, obserwują piękną przyrodę.
Książeczka aż kipi od dydaktyzmu, podanego bez zbytniej finezji. Przygód maluchów jest tu jak na lekarstwo, za to nazw i zdjęć ptaków czy ryb - zatrzęsienie! Wg mnie książka pretenduje raczej do rangi encyklopedii obrazkowej niż do przygodowej opowieści na dobranoc. Niezaprzeczalnym atutem są piękne ilustracje, dzięki którym można się przenieść do magicznego nadrzecznego i podwodnego świata.

poniedziałek, 21 września 2015

Bohaterski miś czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie

Autor: Bronisława Ostrowska
Wiek: 8+
Ocena: 3

Po raz pierwszy książeczka została wydana w 1919 roku, jest więc klasyką, na dodatek podobno popularną, porównywaną z przygodami Kubusia Puchatka. My z Autorką i Misiem zetknęliśmy się po raz pierwszy.
Miś Niedźwiedzki przyszedł na świat spod ręki zdolnej krawcowej we Lwowie tuż przed wybuchem I wojny światowej. Ma poczucie misji, by nieść w świat dobro i swą obecnością dawać ludziom radość. Trafia do rodziny Hali i Stasia. Jednak wybuch wojny rzuca Misia w różne zakątki Europy. Wędruje z żołnierzami, trafia na front, poznaje marszałka Piłsudskiego.  Dostrzega bezsens wojny i cierpienia ludzi. Swym uśmiechem zyskuje sympatię zarówno bohaterów powieści, jak i czytelników:)
Książka napisana jest dość oschłym językiem. Niewiele w nim przymiotników, zdania są krótkie, konkretne, reporterskie. Opowieść uboga jest w dłuższe, barwne opisy, momentami akcja jest tak skracana, że chwilę zajmuje, żeby się zorientować, co się wydarzyło. Jednak może stać się doskonałym pretekstem do rozmów z dzieckiem o I wojnie i do poznania historii tego okresu, pomijanego w dziecięcej literaturze.
Dużym plusem jest bardzo ładne wydanie-twrada okładka, kwadratowy format, kolorowe ilustracje prawie na każdej stronie, dość duża i wygodna w czytaniu czcionka.

poniedziałek, 14 września 2015

Nasza mama czarodziejka

Autor: Joanna Papuzińska
Wiek: 6+
Ocena:4+

Lubię wracać do książek mojego dzieciństwa i to tych wydanych w tej samej szacie graficznej, co kiedyś. Tym bardziej cieszy mnie taki powrót, gdy widzę, że książka podoba się mojemu dziecku:) Tak było z Mamą czarodziejką:)
Mama wygląda całkiem zwyczajnie, gotuje obiady, bawi się z dziećmi i umie pomóc, gdy jest taka potrzeba. Np. przylepia ułamany rożek księżycowi albo ratuje Wielkoluda, którego nikt nie lubi...
Czyż nie jest tak, że każda mama jest mniej lub bardziej czarodziejką?
Sympatyczna, ciepła książeczka dla maluchów, zawiera kilka kilkustronicowych opowiadań. Kiedyś była lekturą, teraz pewnie zależy to od szkoły.