piątek, 3 kwietnia 2015

"Gdzie jesteś, tatusiu?"

Autor: Anna Onichimowska
Wiek: 6+
Ocena: 3

Kontynuacja książki "Daleki rejs", jednak wg mnie można czytać ją zupełnie niezależnie.
Tata Pawła i Kuby opuścił rodzinę, by udać się do Afryki w celach badawczych i tam zaginął. Chłopcy bardzo za nim tęsknią. Pewnego dnia mama dostaje tajemniczy list. Okazuje się, że ktoś widział prawdopodobnie tatusia w Maroku. Dziadek chłopców postanawia wyruszyć na poszukiwania syna. Jednak Paweł i Kuba uważają, że to zbyt ryzykowna wyprawa, by starszy pan miał w nią wyruszyć sam. W obliczu braku zgody dziadka na towarzystwo w podróży, chłopcy potajemnie dostają się na statek i na własne ryzyko ruszają do Maroka, by odnaleźć tatusia.
Historia brzmi ciekawie, kojarzy się z dobrą przygodową klasyką. Jednak mnie czegoś w niej brakuje.Tempa? Akcji? Ciut przypraw dla lepszego smaku.
Momentami mało realna - nikt nie zwrócił uwagi na dwóch małych chłopców podróżujących samodzielnie pociągiem przez pół Polski, bez problemu udało im się dostać na statek bez biletów, kontroli czy choćby pytania o opiekuna...itd. Przyznam, że nieco mnie to raziło. Poza tym Autorka raz skupia się długo na jakimś szczególe, który wg mnie aż tak istotny w całej historii nie jest, by za chwilę pominąć jakiś okres czasu (np. wspomniana podróż pociągiem ujęta jest w jednym zdaniu...). Co więcej, momentami są takie przeskoki w akcji, że młodsze dziecko może się pogubić (np. chłopcy jechali z opiekunem samochodem i nagle bez żadnego powiązania kierowca stoi nad otwartą maską i duma, co zrobić.)
Nas wciągała bardzo opornie.Mojego syna trzymała przy książce ciekawość, czy znajdą tego tatę czy nie. Mnie się czytało przyznam dość nużąco...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz