wtorek, 3 września 2013

Hej, czy jest tu kto?

Autor: Jostein Gaarder
Wiek: 6+
Ocena: 6

Joakim ma 8 lat i właśnie czeka nowego brata albo siostrę. Rodzice pojechali do szpitala, gdzie ma się urodzić dziecko, a Joakim czeka sam w domu na ciocię. Wtedy w ogródku ląduje na drzewie chłopiec, zawisa na gałęzi głową w dół i mówi, że pochodzi z innej planety. I tak zaczyna się niesamowita opowieść o...wszystkim!
Mika nic nie wie o życiu na Ziemi, a Joakim stara się wytłumaczyć mu jak najwięcej. Opowiada mu o planetach, dinozaurach, ewolucji organizmów i wielu innych zjawiskach. Za to Mika ma zwyczaje zupełnie nieznane ziemskiemu chłopcu, które wywołują nie raz uśmiech na buzi dziecka:)
Książka jest cudownym wprowadzeniem w świat nauki. Może stanowić bazę, wstęp do wielu ciekawych rozmów i rozszerzania wiadomości. Bo wystarczy wyjąć książkę o świecie zwierząt, albo o organizmie człowieka i w bardzo przyjazny sposób wprowadzamy dziecko w bogactwo wybranej dziedziny!
A w to wszystko wplecione są rewelacyjne filozoficzne stwierdzenia, tak charakterystyczne dla Gaardera. Przykłady?
"Kiedy spotykają się dwie osoby i jedna z nich stoi na głowie, nie zawsze łatwo stwierdzić, która jest we właściwej pozycji."
" Im czarniejsza jest noc, tym więcej słońc dostrzegamy na niebie. W ciągu dnia widzimy tylko swoje własne słońce."
Książka dla czytelnika w każdym wieku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz