niedziela, 29 listopada 2015

My na wyspie Saltkrakan

Autor: Astrid Lingren
Wiek: 7+
Ocena:  4

Rodzina Melkersonów czyli tata i czwórka jego dzieci przybywają na wyspę Saltkraken na wakacje. Mają zarezerwowany domek stolarza i już po drodze wyobrażają sobie luksusy jakie zastaną na miejscu. Okazuje się, że w domu jest dziurawy dach, kuchnia dymi, jest zimno i śmierdzi stęchlizną. Jednak nie psuje to humorów dzieciom. One jak zwykle są gotowe na nowe przygody! Poznają rodzeństwo mieszkające w sąsiedztwie i innych mieszkańców malutkiej wysepki. A wakacje to czas wymarzony na nowe wyzwania i atrakcje!
Powieść całkiem przyjemna, ciepła, ale wg mnie nieco nudnawa chwilami i dłużąca się. W porównaniu z innymi utworami Autorki wypada nieco blado. Akcja nie jest tak żwawa i porywająca jak np. w Dzieciach z Bullerbyn.
Tu jednak postacie są dużo bardziej charakterystyczne i wnikliwie opisane. Tata Melkerson, niedoceniany pisarz-marzyciel stąpający kilka cm nad ziemią. Malin-zaradna 19-latka, która z powodzeniem zastępuje młodszym braciom zmarłą mamę, opiekująca się także roztrzepanym tatą i organizująca całe domowe życie. Tjorven-przesympatyczna, przedsiębiorcza, ale i "charakterna" dziewczynka z sąsiedztwa. I wielu, wielu innych mieszkańców wyspy.
Uroku powieści dodają na pewno ilustracje, czarno-białe, pełne ciepła i budzące nostalgię:)
Jeśli ktoś oczekuje spokojnej lektury z domieszką psychologii i odpowiednią dawką przygód oraz przesympatycznych postaci, na pewno się nie zawiedzie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz