piątek, 23 października 2015

"Brat"

Autor: Emilia Kiereś
Wiek: 6+
Ocena: 5
Piękna, baśniowa opowieść o dwóch braciach-bliźniakach. Wir, zły na ojca, który nie chce wyjawić powodów, z jakich cała rodzina skazana została na banicję, ucieka z domu. Mir rusza jego śladem, nie chcąc zostawić brata narażonego na niebezpieczeństwa samotnej wędrówki. Akcja osadzona jest w bardzo odległych czasach, gdy w chacie gotowano na palenisku, spano pod przykryciem ze skór, a pożywienie zdobywano na polowaniach. Domostwo zamieszkane było nie tylko przez ludzi, ale i domowe duszki. Takie właśnie małe Bożątko, najmniejsze, a jednak najodważniejsze, rusza na poszukiwanie chłopców, by doprowadzić ich z powrotem do strapionej matki.
Mir i Wir przeżywają w mrocznym, nieprzebytym lesie mnóstwo przygód. Gdy Wir, w złości zabija dzika (a zabijać zwierzęta wolno było tylko dla zaspokojenia głodu) zostaje skazany na wędrówkę przez martwy las. Dociera nad strumień, gdzie jest kuszony przez piękną Rusałkę, a wreszcie trafia pod wodę, do królestwa Wodnika. Uratować go może tylko zakładnik, ale czy Wir będzie w stanie poświęcić życie brata by uratować swoje? Śladem Wira podąża Mir, a za nimi Bożątko:)
Poetycka baśń o braterstwie, odwadze, odpowiedzialności. Piękne opisy, mroczny, tajemniczy, momentami budzący strach klimat, wartka akcja, niespodziewane wydarzenia powodują, że czyta się tą książkę z wielką przyjemnością!
Dodatkowym bonusem dla mnie jest fakt, że Autorka jest córką Małgorzaty Musierowicz, mojej ulubionej pisarki z czasów nastoletnich:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz