czwartek, 21 lipca 2016

"Dzieci świata"

Autor: Martyna Wojciechowska
Wiek: 5+
Ocena: 5+

Rewelacja! I dla małych, i dla większych, a i rodzic czyta z przyjemnością!
Bohaterami opowieści Martyny są dzieci z różnych stron świata. Spotykamy je w codziennych sytuacjach, dowiadujemy się, jak żyją, co robią.
Zuzu ma 6 lat , pochodzi z plemienia Himba. Mieszka w malutkiej wiosce na pustyni, zajmuje się wypasem kóz. Często musi pomagać mamie, bo tata często jest nieobecny - pilnuje stada daleko od domu. Zuzu nie ma takich zabawek, jak dzieci w Polsce, nie wie, co to telewizja i internet, nie umie czytać, nie zna książek, a mimo to jest szczęśliwy!
Lien, 7-latka, mieszka na pływającym domu w zatoce Ha Long w Wietnamie. Niedługo idzie do szkoły, zamieszka na lądzie u cioci. Jest ciekawa, jak to będzie, ale i boi się oddzielenia od rodziców...
Matina jest...boginią! Ale ma szczęście, powie niejedno dziecko. Czy rzeczywiście? Okazuje się, że życie królewny nie jest takie wspaniałe...Matina jako mała dziewczynka została zabrana od rodziców, gdy rozpoznano w niej bóstwo. Nie może się z nimi widywać. Nie może się też bawić, biegać, ba, nie może okazywać żadnych uczuć! Na szczęście (!) gdy stanie się nastolatką straci moc bóstwa i zmieni się w zwykłego człowieka. Będzie mogła iść do sklepu, kupić sobie lizaka i wrócić do domu!
Mebratu mieszka w Etiopii. Jego rodzina jest bardzo biedna, dlatego chłopiec musi godzić pracę ze szkołą. Mimo wielu obowiązków uśmiech nie schodzi z jego twarzyczki.
Mali zaś marzy o tym by mieć szyję jak żyrafa, co w Tajlandii uchodzi za szczyt elegancji! W tym celu dziewczynce zakładają na szyję metalowe obręcze, ciężkie, niewygodne, obcierające skórę. Jakże jest z tego dumna! To znaczy, że jest już duża i ma szansę stać się tak piękna jak mama!
Opisane w książce historie pozwalają dzieciom (a czasem i dorosłym) spojrzeć na świat z innej perspektywy.
Przy okazji sprawdzamy na globusie, gdzie kto mieszka i w ten sposób robimy wspólnie pierwsze kroki w dziedzinie geografii;) Autorka opisuje też bogactwo fauny i flory na innych kontynentach. Ciekawe są też opowieści o tym, co kto jada!
Teksty opatrzone przepięknymi zdjęciami! Do tego komentarz psychologa dla rodziców i pytania do dyskusji.
Książka, do której się wraca, którą się ogląda, czyta, o której się rozmawia.
Bardzo polecam!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz