środa, 13 lipca 2016

"Pięć przygód detektywa Konopki"

Autor: Janusz Domagalik
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 8+
Ocena: 3


Pankracy Konopka, zwany zdrobniale Pikusiem ze względu na swą niezbyt bujną posturę, jest znanym w świecie detektywem. Dlatego też wzywają go do różnych, trudnych do rozwiązania spraw. Jak wskazuje tytuł, poznajemy pięć spraw, które rozwiązuje niezastąpiony detektyw!
Książka jest parodią kilku gatunków literackich: powieści detektywistycznej, kryminału, klasyki o Dzikim Zachodzie czy opowieści o Jamesie Bondzie. Cechą charakterystyczną jest specyficzne poczucie humoru.
Wydanie, jakie znalazłam na swojej półce jest nietypowe. Większy format, pstrokata okładka ze znaczkami pocztowymi i zielona (!) czcionka. Co więcej, tekst pisany jest na stronie z bardzo szerokim marginesem, na którym momentami pojawiają się notatki Autora.
Jak przyznaje sam Autor, wielu czytelników na pewno nużą długie opisy przyrody czy miejsc, dlatego on ich unika. Rzeczywiście, nie znajdziemy takowych w opowieściach o detektywie. Mamy okazję czytać same fakty, akcja pędzi do przodu, chwilami przeskakuje z miejsca w miejsce, co wprowadza lekki chaos.
Przyznam, że nie wpasowałam się w klimat książki. Zgrzytało mi, kiepsko mi się czytało. Ale na pewno są liczni zwolennicy takiej formy powieści:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz