środa, 27 lipca 2016

Kłopoty rodu Pożyczalskich

Autor: Mary Norton
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Wiek: 7+
Ocena:4


Pożyczalscy są malutkimi ludzikami żyjącymi pod podłogą. Żyją z tego, co udaje im się "pożyczyć" od ludzi na górze. W swoim malutkim mieszkanku Strączek, Dominika i ich córka Arietta wiodą szczęśliwe i spokojne życie w przeciwieństwie do wielu rodów Pożyczalskich, które musiały uciekać...Bo Pożyczalscy mają jedno ograniczenie: nie mogą być widziani. A to zdarzyło się już niektórym z nich. Wtedy musieli opuścić swe domy i przenieść się w dalekie strony... Dlatego Strączek stosuje różne zabezpieczenia, by Arietta nie mogła wydostać się na górę. Jednak dziewczynka dorasta i w końcu upomina się o prawo do towarzyszenia ojcu w wyprawie. To prowadzi do kłopotów: Strączka zobaczył Chłopiec! Co więcej, Chłopiec zaprzyjaźnił się z Ariettą! Gdy wychodzi to na jaw, Pożyczalscy wpadają w panikę, ale Chłopiec jest przyjaźnie nastawiony i pomaga im w "pożyczaniu" z góry różnych rzeczy, do których małemu człowieczkowi byłoby się trudno dostać. Dominika obrasta w luksusy, co zaczyna budzić coraz większą pazerność i usypia czujność...Wreszcie służąca właścicielki domu, babci Chłopca, zauważa, że w tajemniczych okolicznościach znikają różne rzeczy...
Wymyślony przez autorkę świat Pożyczalskich to marzenie niejednej dziewczynki. To przeniesienie na papier zabaw w miniaturowe domki. Świat ten jest bardzo dopracowany, barwny, przyjazny i budzący ciepłe uczucia.
Więcej obiekcji budzi proces "pożyczania", który spokojnie można nazywać po prostu kradzieżą...
Książka napisana jest ładnym językiem, lecz nieco "przykurzonym" stylem. Dużo tu narracji, mało dialogów, czyta się dość żmudnie, a akcja chwilami za bardzo się ciągnie, przez co nieco nudzi.
Bardzo podoba mi się wydanie Wydawnictwa Dwie Siostry. Kwadratowy format, cudna, twarda i miła w dotyku okładka oraz ilustracje nadające tajemniczości sprawiają, że lektura jest bardzo sympatyczna.
Polecam raczej dla starszych dzieci. Choć sam pomysł malutkich ludzików na pewno spodoba się i tym młodszym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz