wtorek, 19 stycznia 2016

Rasmus i włóczęga

Autor: Astrid Lindgren
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 5+
Ocena: 5

Rasmus jest wesołym, rozbrykanym kilkulatkiem. Niestety, cień na jego życie rzuca fakt, że mieszka w sierocińcu:( Co więcej, ma świadomość, że jego szanse na to, że jacyś państwo zostaną jego rodzicami, są marne, gdyż nie jest dziewczynką o kręconych włoskach...Cóż, nie dość, że chłopak, to jeszcze jego włosy niesfornie sterczą we wszystkie strony! Rasmus postanawia uciec i zacząć szukać dla siebie rodziców na własną rękę. Pierwszą noc spędza w opuszczonej szopie, gdzie poznaje Oskara.  Włóczęga wcale nie ma ochoty, by dzieciak za nim łaził, jednak Rasmus nie ma gdzie się podziać, a przecież w dwójkę zawsze raźniej...I tak rozpoczyna się wspólna wędrówka Rasmusa i włóczęgi:) Pełna przygód, śmiesznych sytuacji, ale chwilami także grozy. Bo Oskar ponad wszystko kocha wolność, gardzi pracą, żyje z tego, co dostanie za granie na akordeonie różnym miłym ludziom. Ma grono kamratów, takich jak on wolnych ptaków. Ale okazuje się, że ma i żonę, i ciepły, przytulny dom! Takiej okazji Rasmus nie może nie wykorzystać:)
Na pewno zupełnie inaczej patrzą na tą książkę dzieci, które skupiają się na atrakcyjnym stylu życia chłopca. Inaczej odbiera ją dorosły, który nie raz się zastanawia, gdzie się podziała opieka społeczna;) czemu nikt nie szuka Rasmusa i jakim to leniem jest Oskar;)
Jest to jedna z tych książek pani Lindgren, gdzie jest miło, wesoło i przytulaśnie. Dość gruba, na pewno wystarczy na kilka wieczorów bardzo przyjemnej lektury:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz