wtorek, 12 stycznia 2016

Czy na wyspie grasują duchy i szpiedzy?

Autor: Katarina Mazetti
Wydawnictwo: Czarna Owieczka
Wiek: 9+
Ocena: 4-


Ta książka o dość długim i zawiłym tytule stanowi pierwszy tom serii "Kuzyni Karlsson na Tropie", kolejnej szwedzkiej, kryminalnej serii dla młodzieży i starszych dzieci.
Bohaterowie to czwórka kuzynostwa, dzieci sióstr, które w dorosłości utrzymują z sobą dość rzadki kontakt, przez co dzieci praktycznie się nie znają. Mają spędzić wakacje u ciotki Fridy na malutkiej wyspie, na której w sumie mieszka tylko ona. Początkowo obawiają się, czy to dobry pomysł, czy będą umiały się dogadać. Jednak szybko zmartwienia okazały się na wyrost.
Już od pierwszego dnia dzieciaki ( w wieku wczesno nastoletnim) zaczynają snuć domysły, że wyspa i życie ciotki kryją jakąś tajemnicę. Kiedy Frida musi wyjechać w interesach i zostawia swoich podopiecznych samych, sytuacja staje się jeszcze groźniejsza. Słychać jakieś dziwne odgłosy w nocy, w oddali widać tajemnicze światło i cienie postaci...
Książka jest dość mroczna, może budzić strach w młodszych czytelnikach. Na pewno spodoba się tym, którzy lubią dreszczyk emocji!
Jednak akcja dość długo się rozkręca. 1/3 powieści to takie kręcące się wokół tematu wyjazdu dialogi, nic nie wnoszące do akcji sytuacje itd. Denerwował mnie sposób charakteryzowania bohaterów, bardzo schematyczny i wytykający wady (np. jedna z dziewczynek jest grubaską, której siostra wciąż to wytyka...)
Od połowy akcja nabiera tempa, jest coraz ciekawiej i coraz bardziej strasznie.
Wydanie jest przyzwoite, twarda, kolorowa okładka, na stronie wewnętrznej mapa wyspy, dzięki czemu łatwiej sobie wyobrazić miejsce akcji.
Ogólnie nie jest źle, ale jeśli chodzi o formę mogło by być lepiej. Po skandynawskim kryminale spodziewałam się dużo więcej...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz