sobota, 13 sierpnia 2016

Rycerz o brzasku. Magiczny domek na drzewie

Autor: Mary Pope Osborne
Wydawnictwo: Mamania
Wiek: 6+
Ocena: 4/6

Magiczny domek na drzewie to seria kilkunastu książeczek dla dzieci, które już same czytają. Bohaterami są Jacek i Ania, którzy przez przypadek znaleźli na drzewie drewniany domek, a w nim mnóstwo książek. Za pomocą tajemnego hasła dzieci podróżują w czasie i przestrzeni.
My trafiliśmy akurat na drugi tom, co nie przeszkadzało w lekturze, gdyż na początku znaleźliśmy kilka odniesień do części pierwszej i początku przygód dzieci. Dzięki temu wiedzieliśmy o szczegółach odkrycia.
Tym razem Ania wyraża w domku na drzewie chęć przeniesienia się do zamku rycerzy. Jej życzenie zostaje spełnione i dzieci trafiają do średniowiecza. Poznają życie rycerzy, ale wpadają też w tarapaty! Zostają schwytani, wpędzeni do lochu i muszą sami się uwolnić!
Przy okazji opowieści o przygodach dzieci autorka wplata w tekst kilka informacji o rycerzach, ich zwyczajach, zbroi czy budowie zamków. Nie jest to wcale robione dyskretnie, bo wiadomości podane są grubszą, wyróżnioną czcionką;) Zabieg jest o tyle sprytny, że są to cytaty z książki o rycerzach, którą Jacek wziął z domku na drzewie i do której zerka, by orientować się lepiej w zastanej rzeczywistości.
Książeczka jest krótka, cienka, napisana dużą czcionką, idealna do samodzielnej lektury dla uczniów pierwszych klas podstawówki. Napisana jest ciekawie, akcja wciąga dziecko i zachęca do czytania. Przy okazji dziecko dowie się różnych ciekawostek na temat rycerzy. Może czasy średniowiecznych zamków na tyle mu się spodobają, że sięgnie po poważniejsze lektury:)
Myślę, że może się spodobać także młodszym dzieciom, którym opowiastkę przeczytają rodzice.
Będziemy szukali kolejnych części:) Mam nadzieję, że można je czytać w przypadkowej kolejności:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz