poniedziałek, 14 listopada 2016

"Pompon w rodzinie Fisiów"

Autor: Joanna Olech
Wiek: 7+
Ocena: 4+/6


Malwina i Gniewosz to całkiem zwyczajne dzieciaki, mające całkiem zwyczajną rodzinę, mieszkające w całkiem zwyczajnym mieszkaniu w bloku. Jednak pewnego dnia ich życie diametralnie się zmienia. W odpływie umywalki nagle pojawia się malutki smok. Takie smocze niemowlę. Dzieci oczywiście muszą się nim zająć! Początkowo ukrywają smoka w skrzyni na pościel, jednak psikusy, jakie stwór robi różnym członkom rodziny sprawiają, że tajemnica wychodzi na jaw. I tak Pompon staje się pełnoprawnym członkiem rodziny Fisiów, przyprawiającym wszystkich czasem o palpitacje serca, czasem o napady szału, a czasem o wybuchy śmiechu. Bo Pompon uwielbia korniszony i nagminnie wyjada je z lodówki. A po jedzeniu beka wydając charakterystyczne "helloł!". Wsmarowuje w siebie cały słoiczek przeciwzmarszczkowego kremu mamy, najdroższego kremu! bo chce nawilżyć swą skórę i przeciwdziałać rogowaceniu łusek:) Nienawidzi kotów i dlatego próbuje skutecznie zlikwidować ukochanego pupila cioci Misi. A wreszcie Pompon się zakochuje...
Pełna humoru książka, która jest zbiorem scenek z życia rodziny żyjącej z prześmiesznym smokiem. Nie ma tu podziału na klasyczne rozdziały, poszczególne przygody i scenki oddzielone są od siebie przerwami w tekście i zaznaczone wielkimi literami. Tekst uzupełniają portrety smoka w różnych ujęciach. Co ciekawe, strony są dwukolorowe, biało-zielone.

Nie przepadam, przyznam szczerze, za językiem, jakim napisana jest ta książka, pełnym dziecinno-młodzieżowego slangu i epitetów w stylu: ty idioto czy co za głupek. Jednak salwy śmiechu, jakimi dziecko wita historyjki warte są drobnej tolerancji lub kilku przemilczeń czy dyskretnych pominięć w czytanym tekście;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz