środa, 17 lutego 2016

Chyba jestem nieśmiały

Autor: Barbara Cain
Wydawnictwo: GWP
Wiek: 5+
Ocena: 5


Staś jest nieśmiałym chłopcem. Boi się odezwać do kogokolwiek, nie odpowiada na pytania sąsiadów, nawet nie mówi im dzień dobry. Dlaczego? Po pierwsze obawia się, że ktoś może być na niego zły, albo że się ośmieszy. Po drugie: czuje, że słowa więzną mu w gardle i nawet jakby chciał je wypowiedzieć, to nie może, nie chcą wyjść! Wszystko zmienia się, gdy Staś idzie do lodziarni z mamą i ukochanym psem. Przywiązuje Wigorka przed sklepem, ale gdy wychodzi z lodem w ręce okazuje się, że psa nie ma! Staś wyrusza na poszukiwania. Ale żeby znaleźć przyjaciela musi się pytać ludzi czy go nie widzieli...W ten sposób pokonuje swoją nieśmiałość.
Książka jest całkiem fajnie skonstruowana. Ciekawa historia oplata problem chłopca tak, że nie wysuwa on się na pierwszy plan. W sumie z tej nieśmiałości nikt takiego wielkiego problemu nie robi. Mama nie zmusza chłopca do rozmowy z ludźmi wbrew jego woli, a i sąsiedzi uśmiechają się do niego mimo braku odpowiedzi na pytania. Dzięki temu Staś ma szansę samodzielnie dojrzeć i otworzyć się na świat. A ja jestem wielką zwolenniczką takiego podejścia!
Poza tym książeczka wydana jest w atrakcyjnej szacie graficznej, kolorowa, z ładnymi ilustracjami. Tekst jest dość krótki, spokojnie 4-5 letnie dziecko nadaje się już na odbiorcę. Na końcu zawarte są porady psychologa, zarówno dla rodziców jak i dla dziecka.
Wg mnie bardzo dobra lektura!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz