wtorek, 23 lutego 2016

O króliku, który chce zasnąć

Autor: Carl-Johan Forseen Ehrlin
Wydawnictwo: Sonia Draga
Wiek: 3+
Ocena:5

Tym razem książka dla dzieci, ale i dla rodziców:) Dla tych wszystkich, którzy spędzają wieczory w dziecinnym pokoju, albo biegają między kuchnią i sypialnią donosząc pić, dając ostatniego z ostatnich buziaków itp. Czyli dla tych wszystkich zmęczonych rodziców, których dzieci mają problemy z zasypianiem.
Królik Romek ma problemy z zaśnięciem, mimo, że jest bardzo zmęczony. Mama zabiera go do Wujka Ziewka, by uzyskać od niego potrzebną pomoc. Po drodze spotykają różne zwierzątka, które udzielają rad, jak zasnąć. W koń Wujek obsypuje Romka proszkiem usypiającym i królik może spokojnie zasnąć:)
Książeczka wykorzystuje techniki psychologiczne, docierające do podświadomości dziecka, pomagające mu się wyciszyć, odprężyć i zasnąć. W tekście wytłuszczone są wręcz zwroty, zdania mające wprowadzić dziecko w stan zasypiania. Autor zaleca czytanie ich powoli, z odpowiednią tonacją, wręcz ziewając.
Wg mnie to zupełnie nowatorskie podejście do lektury przeznaczonej do czytania przed snem. Dodatkowo oprócz tekstu bajki książka zawiera rady Autora co do sposobu artykułowania czytanych zdań.
Tekst napisany jest dość małą czcionką, ewidentnie z zamysłem czytania przez rodzica a nie samodzielnie przez dziecko. Ilustracje są bardzo spokojne, stonowane, w pastelowych kolorach. Dość duży format i twarda okładka powodują, że wydanie chętnie trzyma się w ręku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz