poniedziałek, 1 lutego 2016

Fajna ferajna

Autor: Monika Kowaleczko-Szumowska
Wydawnictwo: BIS
Wiek: 9+
Ocena: 5


Fajna ferajna to ósemka nastolatków, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Autorka dotarła do ludzi już w podeszłym wieku i spisała ich wspomnienia. Opowieści są bardzo ciekawe, zarówno o działaniach w Szarych Szeregach, o kolportażu prasy czy małym sabotażu, jak i o relacjach między ludźmi, urywaniu się w piwnicach, o śmierci bliskich. Myślę, że zainteresują zarówno chłopców, zwłaszcza jeśli chodzi o przemycanie broni;) jak i dziewczynki fragmentami o przyjaźni i odwadze nastolatek. Najmłodszy z bohaterów - Jureczek miał w trakcie Powstania zaledwie 9 lat, reszta 13-14, także można powiedzieć, że byli dziećmi.
Książka choć dotyka tematów bardzo trudnych, nie raz smutnych, napisana jest optymistycznie. Każdy z bohaterów przeżył wojnę, a nastolatek patrzy na świat inaczej niż dorosły. Dla nich Powstanie to była okazja do walki, do wypróbowania swojej odwagi, do zjednoczenia się z kumplami przeciwko wrogom. Coś wielkiego, wspaniałego. I tak też opowiadają o tamtych czasach.
Język, jakim posługuje się Autorka jest bardzo ładny i przystępny dla młodego czytelnika. Wtrącone są słowa rodem z okupowanej stolicy, jednak na marginesie wyjaśnione jest ich znaczenie. Tekst opatrzony jest szaro-czerwonymi ilustracjami Elżbiety Chojny, prostymi, ale wyrazistymi w swoim przekazie. Na końcu każdego rozdziału-opowieści znajdziemy stare czarno-białe zdjęcie bohatera.
Wydanie jest bardzo porządne, twarda okładka, duży format.
Na podstawie książki powstał film, który na pewno chętnie obejrzymy!
Polecam, świetna lekcja historii dla młodych czytelników!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz