środa, 7 września 2016

"Baśniobór"

Autor: Brandon Mull
Wydawnictwo: W.A.B.
Wiek: 12+
Ocena: 4+

Kendra i Seth są zmuszeni spędzić dwa tygodnie wakacji u dziadka. Sytuacja jest o tyle nieprzyjemna, że na dobrą sprawę się nie znają. Okazuje się, że dziadkowi daleko do sympatycznego staruszka, który pyka fajeczkę w bujanym fotelu. Ewidentnie kryje jakąś tajemnicę. Co więcej, babcia w ogóle gdzieś zniknęła, bo dzieci nie chcą wierzyć w pokrętną opowieść o koniecznej wizycie u ciotki akurat w tym terminie....Dzieci dostają do swojej dyspozycji całe poddasze, świetnie wyposażony pokój zabaw, ogród z basenem. Dziadek stawia tylko jeden warunek: nie wolno im wchodzić do lasu.Oczywiście Seth dość szybko łamie zakaz i odkrywa tajemnice tego miejsca oraz profesji dziadka. Okazuje się, że las jest rezerwatem zamieszkanym  przez dziwne istoty, mogące stanowić zagrożenie. Dzieci, mimo sprzeciwu dorosłych, rozwiązują kolejne zagadki i angażują się coraz bardziej w życie Baśnioboru. W końcu nadchodzi Noc Kupały, corocznego święta, kiedy to ludziom lepiej pozostać w szczelnie zamkniętym domu....Dzieci stają w centrum przerażających wydarzeń, otoczone przez istoty, których nigdy nie zapomną...
Rozczaruje się ten, który spodziewa się miłej, pogodnej powieści fantasy, pełnej wróżek i elfów. Baśniobór to raczej kraina, w której czyha zło, złośliwość i zemsta. Książka napisana jest bardzo plastycznym językiem, pobudzającym wyobraźnię. Zarówno postacie, jak i miejsca są opisane ze szczegółami, z uwypukleniem zarówno ich bajkowości jak i odpychającej wręcz lub przerażającej brzydoty.
Polecam raczej dla młodzieży i to tej o mocnych nerwach. Młodsze dzieci mogą się po prostu bać.

2 komentarze:

  1. Właśnie poznałam tę książkę z synem (w wersji audiobooka) i muszę przyznać, że bardzo się wciągnął.Od razu poprosił o drugą część... a przed nami kolejne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój ośmiolatek bał się od pewnego momentu, przerwaliśmy. Może za kilka lat wróci.

    OdpowiedzUsuń