wtorek, 6 września 2016

"Mama, Kaśka, ja i gangsterzy"

Autor: Ewa Ostrowska
Wydawnictwo: Skrzat
Wiek: 10+
Ocena: 4+


Danusia Sosnowska, narratorka powieści, jest (w jej mniemaniu) grubą, niską, nie najlepiej się uczącą nastolatką. Ku jej rozpaczy ma do tego piękną, wysoką i zgrabną siostrę bliźniaczkę Kasię. To tylko utwierdza ją w poczuciu gorszości. Resztę tej niewielkiej rodziny stanowi roztargniona mama, która stara się radzić sobie z życiem, utrzymaniem siebie i czternastoletnich córek. Tata dziewczyn odszedł zaraz po ich urodzeniu, przysyła tylko na święta zdawkowe kartki z życzeniami. Jak to mama sama określa, gdy mąż ją opuścił była nieprzygotowaną do życia i macierzyństwa dwudziestolatką.
Pewnego dnia mama wpada do domu rozentuzjazmowana, z wiadomością, że wygrała na loterii samochód-syrenę!!! W rozpoczynające się właśnie wakacje pakuje więc córki, bogatą menażerię i połowę niezbyt wielkiego dobytku, i wyruszają nad jezioro Mokre. Niestety, już w drodze na Mazury łapią "gumę". Tak rozpoczyna się seria wesołych i dziwnych przygód.
Powieść, mimo, że wydana w latach 80-tych poprzedniego wieku, czyta się bardzo fajnie! Oczywiście realia odbiegają nieco od dzisiejszych, ale bohaterki są przesympatyczne! Okazuje się, że mimo upływu czasu zarówno problemy nastolatek, jak i siostrzane relacje wcale się nie zmieniły! Akcja toczy się wartko, jest wesoło i ciekawie.
Świetna lektura dla młodszych nastolatek! Ale nie tylko dla dziewczyn, myślę, że i chłopakom się spodoba:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz