poniedziałek, 14 grudnia 2015

Arcybolek

Autor: Joanna Olech
Wydawnictwo: Muza
Wiek: 6+
Ocena: 4+

Bolek chodzi do szkolnej zerówki. Z pozoru jest taki jak wszyscy chłopcy. Jednak coś go odróżnia: tata Bolka jest alkoholikiem. Sąsiad nazywa tatę Bolka-też Bolesława, bo to imię pojawia się w rodzinie w każdym pokoleniu-Olesławem, bo wszystko olewa. Chłopca strasznie to denerwuje i najchętniej by sąsiadowi przyłożył, uch...Chłopaki w szkole śmieją się z Bolka, bo ostatnio widzieli jego tatę leżącego na trawniku przed sklepem...Także życie Bolka nie jest łatwe...Na szczęście ma koleżankę Manię, za którą wprawdzie nie przepada, ale za to może ją odwiedzać. A u Mani w domu jest tak czysto, ciepło...
Bolek ma talent plastyczny. Dostrzega go ojciec Mani i postanawia pomóc chłopcu. Dzieci startują w konkursie międzyszkolnym na najładniejszy rysunek o marzeniach. Nagrodą główną jest wspaniały rower z przerzutkami...Bolek rysuje w skupieniu u boku Mani. Jednak w chwili ogłoszenia wyników okazuje się, że wygrała dziewczynka, ale rysunek był...Bolka! Czy Mania celowo oszukała podpisując źle rysunek? Czy wyjaśni sytuację i przyzna się do zamiany rysunków?
To dość krótka i prosto napisana książeczka o jakże trudnym problemie. Napisana wyjątkowo delikatnie. Główny nacisk położony jest na talent Bolka. Jednak między wierszami możemy czytać, jak wygląda codzienne życie chłopca:( Książka niosąca ze sobą spory bagaż emocji, zarówno współczucia, empatii jak i złości i rozczarowania, które przeżywamy wraz z Bolkiem.
Temat rodzin z problemem alkoholowym jest bardzo ważny, ale rzadko poruszany w rozmowach z dziećmi. Staramy się szerokim łukiem omijać śpiącego na ławce mężczyznę z butelką pod pachą, odwracamy uwagę dziecka od takich widoków. Pomijamy milczeniem obecność w klasie kolegi czy koleżanki którzy mają często brudne ubrania, brak zeszytu, pusty brzuch i strach w oczach.
A jednak warto o tym rozmawiać. Warto dostrzec takiego Bolka w naszym otoczeniu. Nasza wyciągnięta dłoń może być dla niego kołem ratunkowym.
Warto uświadomić dziecku, że nie każdy ma sielskie życie.
Ale warto też czytać takie książki Bolkom, żeby wiedzieli, że nie są sami. I że każdy z nas ma jakiś talent, mocną stronę, którą warto rozwijać. By nie czuć się nikim...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz