środa, 23 grudnia 2015

Goście na Boże Narodzenie. Z serii Findus i Pettson

Autor: Sven Nordqvist
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wiek: 4+
Ocena: 6


Znacie Pettsona, przesympatycznego staruszka i jego szalonego kota Findusa? Moje dziecko uwielbia ten duet choć mnie wydaje się już za stare na takie lektury;)
Tym razem staruszek i kot szykują się do świąt Bożego Narodzenia. Jest dzień przed Wigilią, a oni nic nie mają, ani jedzenia,ani choinki, bo mróz straszny trzymał i dopiero zrobiło się ciut lepiej. Findus pakuje się na sanki i wybierają się we dwóch na przedświąteczne zakupy i do lasu po drzewko. Jednak pechowy wypadek sprawia, że Pettson skręca nogę. Stopa boli, musi ją zapakować w znacznych rozmiarów opatrunek i niestety, nic nie może robić:( Początkowo Findus popada w rozpacz: jak to, święta bez choinki??? Bez jedzenia??? Jednak okazuje się, że nawet z beznadziejnej sytuacji znajduje się wyjście - choinkę można zrobić samemu i udekorować ją tym, co znajdzie się w domu, choćby łyżeczkami do herbaty! A wspaniali sąsiedzi nie pozwalają staruszkowi i kotu spędzać świąt w samotności, smutku i z pustymi brzuchami! Okazuje się, że Pettson i Findus dawno nie mieli tak wspaniałej Wigilii mimo chorej nogi! Są naprawdę szczęśliwi:)

Bardzo, bardzo ciepła, przepiękna świąteczna opowieść o starości, samotności,  nadziei, ludzkiej życzliwości i o tym, co naprawdę jest ważne w życiu, nie tylko w tym okresie końcówki roku. Wzruszająca i dająca do myślenia dorosłym. A dzieciom dająca pewność, że nawet w tak niesprzyjających okolicznościach święta i tak mogą być piękne!

Przyznam, że w ciągu dwóch dni musiałam ją czytać trzy razy, co chyba jest najlepszą reklamą książki:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz