poniedziałek, 7 grudnia 2015

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica wyścigu

Autor: M.Widmark, H.Willis
Wydawnictwo: Zakamarki
Wiek: 6+
Ocena:3

W Valeby organizowany jest wyścig rowerowy, w którym startuje czterech uczestników. Jednym z nich jest Lasse, który trenuje pod czujnym i wymagającym okiem Mai. Każdemu z kolarzy zależy na wysokiej wygranej, każdy ma już wybrany cel, na który wyda pieniądze. Jednak w ostatnim okrążeniu uczestnicy wjeżdżają niespodziewanie na rozsypane na drodze pineski i uszkadzają sobie rowery. Tym samym nie mają jak dojechać do mety...Jednak nie wszyscy. Jest ktoś, kto nie ma dziurawych opon, za to ma pineski w podeszwach butów...Czy to on dokonał tego niecnego czynu, by wykluczyć konkurentów?
To chyba najsłabsza z dotychczas czytanych (a było ich sporo) części o Lassem i Mai. Po pierwsze: mnie już zaczyna drażnić konkurencja między bohaterami i to, że jedynym celem jest kasa...To, że dla kasy są w stanie zrobić wszystko, oszukać, zrobić krzywdę...Powoli mnie to zniesmacza, a tu jest bardzo wyraziste...Ba, tym razem i Lasse chce zdobyć nagrodę, a Maja go intensywnie dopinguje, dodatkowo obserwując zachowanie i kolejność uczestników z punktu widokowego. Po drugie: wyjątkowo szybko można się domyślić rozwiązania zagadki. Nawet moje dziecię już w 1/3 książki wiedziało, kto rozsypał pineski i miało rację...
Co jest nowością w tej części, to kolorowe ilustracje. Starsze mają obrazki czarno-białe, do których już się przyzwyczailiśmy.
Jak zwykle prosty język, krótkie zdania w czasie teraźniejszym i duża czcionka sprzyjają samodzielnej lekturze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz