czwartek, 20 października 2016

"Bella i Sebastian"

Autor: Cecile Aubry
Wydawnictwo:
Wiek: 10+
Ocena: 4+


Bella to ogromny pies pasterski. Jej życie nie było zbyt przyjemne, już od urodzenia wędrowała od jednego właściciela do drugiego, a gdy wreszcie zgubiła się kolejnemu, uciekła w góry, francuskie Alpy. Tam, żyjąc z dala od ludzi, dziczała coraz bardziej.
Matka Sebastiana, będąc w bardzo zaawansowanej ciąży, szła przez góry w stronę opuszczonego schroniska. Gdy po drodze upadła z braku sił, odnaleźli ją ratownicy. W schronisku kobieta urodziła zdrowe dziecko i umarła. Noworodek został oddany pod opiekę Agelinie, młodej dziewczynie z pobliskiej wsi i jej dziadkowi-Cezarowi.
Kilkuletni Sebastian nie lubi ludzi, wręcz od nich stroni. Nie ma kolegów, dzieci wołają na niego Cygan. Nikt nie wie, kim była jego matka, ani skąd i dokąd zmierzała.
Gdy w okolicy zaczyna krążyć Bella, mieszkańcy wioski boją się o swoje bezpieczeństwo. Chcą urządzić polowanie na psa. Sebastian staje w obronie bestii, a Cezar, znając uczucia i emocje dziecka, obiecuje mu, że psu się nie stanie krzywda. I tak odrzucony przez lokalną społeczność chłopiec zaprzyjaźnia się z unikającym ludzi wielkim psem...
To piękna opowieść o miłości do zwierząt, przyjaźni, ale też o tolerancji i szacunku dla "inności". Akcja dzieje się w otoczeniu surowych gór. Klimatyczne opisy nadają książce niepowtarzalnego uroku.
Niedawno powstała nowa wersja filmowa opowieści o Belli i Sebastianie, jednak daleko jej do powieści Aubry jeśli chodzi o treść. Film zachwyca jednak zapierającymi dech w piersi widokami. Fabuła, choć inna niż w książce, również jest bardzo ciekawa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz