piątek, 21 października 2016

"Czekolada z chili" Seria Plus minus 16

Autor: Joanna Jagiełło
Wydawnictwo: Literatura
Wiek: 13+
Ocena: 4+/6


To dalszy ciąg opowieści o Lince z "Kawy z kardamonem". Dziewczyna jest już uczennicą pierwszej klasy wymarzonej szkoły społecznej, klasy fotograficznej. Jednak spełnione marzenie okazuje się nie tak piękne, jak można się było spodziewać. Z powodu kłopotów rodzinnych Linka musi zarabiać na czesne. Chwyta się różnych zajęć, roznosi ulotki, pracuje nocami w drukarni, jest hostessą na firmowej imprezie...Przez to nie dosypia, nie ma czasu na naukę i pasję-fotografowanie, złe oceny i zagrożenia lecą jedno po drugim. Sytuacja nieco się poprawia, gdy Linka zostaje zatrudniona jako osoba do towarzystwa dla 80-letniego pana Antoniego. Początkowo starszy pan nie akceptuje pomysłu syna, jednak z czasem między Linką i Antonim rodzi się przyjaźń.
Niewesoło jest również w klasie. Dziewczyna wyraźnie "odstaje" od wychuchanych dzieciaków bogatych rodziców. Nie ma czasu na wspólne imprezy, na bywanie w modnych knajpkach zwyczajnie szkoda jej kasy. Przez to nie może się zgrać z towarzystwem. Trudno jej też odnaleźć się w nowej sytuacji po tym, jak się dowiedziała, że Kasia jest jej siostrą. Ukochany Adrian, najlepszy przyjaciel, wylatuje do Londynu. Rozłąka nie robi dobrze ich związkowi...
I w rodzinie Linki źle się dzieje. Na wieść o tym, że żona przez lata ukrywała porzucenie dziecka, Adam się wyprowadza. Kaj bardzo źle znosi rozstanie rodziców.
Linka stara się jakoś w tym wszystkim odnajdywać. Musi sobie radzić sama, nie bardzo może liczyć na wsparcie, czy choćby zainteresowanie ze strony matki.
To bardzo dobra powieść dla nastolatek. Prawdziwa, życiowa, dość trudna...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz