czwartek, 12 listopada 2015

A to historia! Opowiadania z dziejów Polski

Autor: Kazimierz Szymeczko
Wiek: 9+
Ocena: 3

Historynek, Wierszynek i Militarek to mole książkowe. Każdy z nich żyje w takim gatunku literatury, na jaki wskazuje jego imię. Uwielbiają się kłócić i dyskutować, zwłaszcza na temat historii Polski. Miejscem akcji jest oczywiście biblioteka.
Książka jest zbiorem śmiesznych, krótkich opowiadań dotyczących różnych wydarzeń z dziejów naszego kraju. Nie tylko bitew, wojen i królów, ale także kultury, sztuki czy szeroko pojętego życia społecznego. Tekst opatrzony jest satyrycznymi ilustracjami.
Nie brak tu narzucającego się brutalnie dydaktyzmu. Konkretne wiadomości są dość sztucznie wplecione w dyskusje moli. Do tego wiedza historyczna podana jest wybiórczo, nie ma zachowanego ciągu chronologicznego. Ot takie migawki z różnych okresów, oplecione krótką, acz burzliwą wymianą zdań, by nie poprzestać na samych faktach. W niektórych rozdziałach wkrada się chaos, kiedy Autor próbuje wskazać jedno zjawisko (np. armię) w różnych epokach.
Wg mnie jest to pozycja dla starszych uczniów, którzy już znają historię Polski przynajmniej w ogólnym zarysie. Łatwiej im też będzie zrozumieć dowcip rysunkowy. Nie polecam dzieciom nie mającym o historii pojęcia-to kiepskie źródło wiedzy do nauki:/ Nie da oglądu całości, nie pomoże poukładać w główce, co się po kolei działo. Traktowałabym książkę raczej jako humorystyczną rozrywkę z nutką dydaktyzmu dla przypomnienia faktów historycznych.
Nie przypadł mi również do gustu styl, jakim książka jest napisana-dość prosty język, krótkie zdania.
Wydaniu nie mam nic do zarzucenia, twarda, porządna okładka na pewno przetrwa wielokrotne czytanie. Kolorowe ilustracje umilają lekturę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz