czwartek, 19 listopada 2015

Mój ukochany

Autor: Beatrice Alemagna
Wiek: 2+
Ocena: 5


Piękna opowieść o dziwnym nieco stworku, który przypomina nieco psa, nieco owcę, w sumie nie wiadomo kogo. Jest po prostu jedyny w swoim rodzaju i chce być SOBĄ. Ale każdy stara się go jakoś zaszeregować, zaklasyfikować, zaszufladkować. Bo przecież świat lubi szufladkować, jak się wie, z kim się ma do czynienia, to jest bezpieczniej. Stworek się buntuje na rady, żeby polował na myszy, bo przecież jest kotem. Ale on wcale NIE jest kotem! Wszelkim innym nazwom też się sprzeciwia. Dopiero dzięki królikowi może się poczuć sobą, dokładnie tym, kim jest, bo dla królika nie jest ważne, kim stworek jest i jak wygląda. Dla królika jest po prostu ukochanym stworkiem:) Bo to opowieść o tym, że każdy chce być kochany bezwarunkowo. I każdy wcześniej czy później zadaje sobie pytanie: kim tak naprawdę jestem? Kim jestem sam dla siebie, jeśli nie będę się przeglądać w lustrach innych ludzi, jeśli odczepię od siebie wszystkie sprezentowane mi łatki, jeśli odetnę się od wszelkich klasyfikacji?
Uroku książeczce dodają cudne ilustracje-kolaże, na których dają się zauważyć najróżniejsze struktury materiałów, guziczki, agrafki itp. Aż ręka sama gładzi kartki w oczekiwaniu miękkości, chropowatości i puszystości!

Znikoma ilość tekstu (mało, ale jakże treściwie!!!) i twarda okładka czynią z tej pozycji idealną lekturę dla najmłodszych czytelników. Ale i przedszkolak nie będzie się nudził oglądając ją i dyskutując z rodzicami o tolerancji:) Ba, myślę, że i mama z tatą chwilę się zastanowią nad przesłaniem tej niesamowitej książeczki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz