piątek, 17 czerwca 2016

Czytaj z nami zwierzakami. Ćwiczenia do nauki czytania i pisania wspierane nagraniem

Autor: Dorota Miązek, Dorota Piątkowska
Wydawnictwo: Annał
Wiek: 7+
Ocena: 4+

Bardzo ciekawa i przydatna książka do nauki czytania. Zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają ćwiczyć tą trudną umiejętność, jak i dla tych, którzy mają z tym problemy w starszych klasach, choćby z powodu dysleksji.
Metoda przedstawiona w książce została wynaleziona i wdrożona przez Autorki. Ma usprawnić proces czytania, przyczyniając się do zwiększenia tempa. Składa się z wierszy podzielonych na krótkie, czterowersowe fragmenty, pod którymi znajdują się ćwiczenia. Do książki dołączona jest płyta z nagraniami. Metoda polega na tym, że dziecko najpierw czyta tekst samodzielnie na czas (ten czas zapisujemy w tabeli na końcu książki). Następnie odsłuchuje ten sam tekst z płyty, czytany bardzo powoli i wyraźnie. Kolejny krok to czytanie razem z płytą, równocześnie, tyle razy, ile dziecko uważa za konieczne. Po czym jeszcze raz czyta ten sam tekst znów na czas. W tabeli porównujemy oba wyniki i oczywiście drugi jest dużo korzystniejszy, co zachęca dziecko do dalszej pracy:)
Kolejny etap pracy to ćwiczenia do wykonania. Jest ich kilka do danego fragmentu wiersza. Dziecko dzieli tekst na sylaby (używa do tego różnych, wskazanych przez Autorki kolorów), pisze go z pamięci w linijkach, grupuje wyrazy w tabelce wg ilości sylab. Na koniec pozostaje coś przyjemnego, czyli np. rysunek do pokolorowania.
Wierszyki są bardzo fajne, współczesne, śmieszne, wcale nie nudne! Czyni to pracę na pewno atrakcyjniejszą:)
Całość podzielona jest na 33 ponumerowane "lekcje", a numer w książce odpowiada numerowi nagrania  na płycie, co ułatwia wyszukiwanie. We wstępie zawarty jest opis metody i wskazówki dla rodziców/nauczycieli, jak pracować z dzieckiem. Autorki podkreślają znaczenie systematyczności i zalecają co najmniej kilka treningów tygodniowo, po 15-30 minut.
Uważam tą pomoc dydaktyczną za bardzo użyteczną, a samą metodę za skuteczną. Forma jest na tyle atrakcyjna, że praca wydaje się mniej żmudna i łatwiej zachęcić dziecko do wykonywania zadań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz