czwartek, 9 czerwca 2016

Zaczarowana zagroda

Autor: Alina i Czesław Centkiewiczowie
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 4+
Ocena: 4


To książka mojego dzieciństwa, a śmiem twierdzić, że i moi rodzice czytywali ją w wieku lat kilku. Teraz Nasza Księgarnia wydała ją w nowej szacie graficznej z ciekawymi ilustracjami pani Agnieszki Żelewskiej. Duża czcionka tego wydania (w odróżnieniu od starszych) sprzyja samodzielnemu czytaniu w pierwszych klasach podstawówki, a do takich chyba dzieci książeczka jest adresowana.
Ekipa badaczy -  naukowców przybywa na Antarktydę, by obserwować życie pingwinów, w czasie pisania książki - zwierząt bardzo tajemniczych dla człowieka. Najlepszym na to sposobem było obrączkowanie ptaków. W tym celu naukowcy zbudowali zagrodę z lodowych bloków, do której zapędzali wieczorem ptaki. Rano okazało się, że...zagroda jest pusta! Jak to możliwe??? Zagroda była dość wysoka i miała zamknięte wejście! Ta sama sytuacja powtarzała się kilka dni z rzędu, dlatego naukowcy nazwali ją zaczarowaną zagrodą. W końcu tajemnica wyszła na jaw...
Zaobrączkowane pingwiny zostały wypuszczone na wolność, a do różnych statków i innych ekip badawczych wysłano prośbę o informacje o zaobserwowanych pingwinach.W ten sposób badacze mogli poznać obyczaje ptaków (choćby to, jakie są trasy ich wędrówek i czy wracają w te same miejsca).
Książeczka jest sympatyczną lekturą, dość krótką, jednak chwilami może nieco nudnawą dla małych dzieci. Ogólnie temat potraktowany został  skrótowo i powierzchownie.
W szkole wchodzi w skład listy lektur klasy I.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz