środa, 8 czerwca 2016

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Autor:Hugh Lofting
Wydawnictwo:
Wiek: 6+
Ocena: 3


Szacowny Jan Dolittle, dr med, jak o sobie mawiał, zaczynał karierę jako doktor ludzi. Jednak po jakimś czasie pomoc zwierzętom wzięła górę,tym bardziej, że coraz częściej dwunożni pacjenci obawiali się wizyt w domu doktora ze względu na wszechobecne towarzystwo czworonogów. Nieporadność życiowa doktora przysparzała mu coraz więcej problemów, zwłaszcza finansowych. Gdy wreszcie opuściła go siostra, prowadząca gospodarstwo domowe, do pomocy zaangażowali się najwierniejsi towarzysze doktora: papuga Polinezja, która nauczyła go języka zwierząt, małpka Czi Czi, którą doktor uratował z rąk okrutnego kataryniarza, kaczka Dab Dab, prosiątko Geb Geb, sowa Tu Tu i pies Jip.
Na wieść, że w dalekiej Afryce masowo umierają małpy, doktor wraz ze swymi zwierzętami ruszają w pełną przygód podróż, by nieść pomoc. Na Czarnym Lądzie nie są wcale mile widziani. Jedynie w królestwie zwierząt sława doktora jest wszędzie znana!
Z jednej strony to całkiem przyjemna lektura dla dzieci. Z drugiej-wiele elementów mi w niej zgrzyta. Podejrzewam, że dziś Autor byłby posądzony o rasizm...Książka ukazała się na początku XX wieku, pod płaszczykiem uczłowieczonych zwierzaków ukazuje obraz ówczesnej Anglii. Jednak dziś dzieci nie odbierają jej w ten sposób. A zachowania Murzyńskiego króla, czy doktora kradnącego statek piratom może je nieco zadziwić...
Mój egzemplarz książki pochodzi z 1987 roku, czytałam go jako kilkuletnia dziewczynka:) Z wielkim sentymentem czytam ją teraz z moim dzieckiem:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz