sobota, 18 czerwca 2016

Ucho od śledzia

Autor: Hanna Ożogowska
Wydawnictwo: Siedmioróg
Wiek: 10+
Ocena: 4


Powojenna Warszawa. Stara kamienica na nabrzeżu, wręcz ruiny...Wydaje się, że w walącym się budynku nikt już nie mieszka. Ale nic bardziej mylnego! W czteropokojowym mieszkaniu, należącym kiedyś do państwa Szafrańców, oprócz dawnych właścicieli mieszka jeszcze kilka rodzin! Państwo Piotrowscy z dwoma synami, pani Aniela, pielęgniarka ze swoim ukochanym pieskiem, pani Tołłoczko - nauczycielka o zszarganych nerwach i pan Czernik. Jak można się domyślać, mieszkanie w takim skupisku ludzi na tak małej powierzchni generuje mnóstwo konfliktów. Każdy marzy tylko o jednym: by móc się wreszcie wyprowadzić, mieć własne mieszkanie! Z kuchnią i łazienką do wyłącznego użytku i ciszą umożliwiającą odpoczynek, a dzieciom - godziwe warunki do odrabiania lekcji i nauki! Jednak okazuje się,że lokatorów zamiast ubywać, to jeszcze przybywa! Do pana Czernika siostra przywozi swojego 14-letniego syna, Michała, gdyż w rodzinnym domu w Łodzi nie może się on nijak dogadać z ojczymem i pięści idą w ruch...A pani Tołłoczko pilnie musi przyjąć do swojego i tak ciasnego pokoju dalszą krewną, nastoletnią Agnieszkę, która jako sierota trafiła do krewnych, gdzie żyć już spokojnie nie mogła...I tak pod jednym dachem spotykają się trzy bardzo różne, nastoletnie osobowości. Łobuzowaty, pyskaty i skory do bójek Michał próbuje "ożywić" trochę ciapowatego, uległego Witka, z którym nie dość, że mieszka to i chodzi do klasy. Chłopcy nie raz pakują się w jakąś kabałę, przy okazji budując fundamenty przyjaźni.  To męskie grono urozmaica spokojna, grzeczna i usłużna Agnieszka, której Michał nie toleruje, ale czy tak naprawdę nie chce jej zaimponować? Bo Agnieszka jako jedna z bardzo niewielu dziewczyn nie dostrzega uroku pyszałkowatego chłopaka, na czym zdecydowanie cierpi jego męska duma...Jednak rzeczywistość nie jest tak kolorowa i prosta jak dziś. Przeszłość każdego z bohaterów naznaczona jest jakąć tragedią, a przyszłość wcale nie maluje się jako pasmo pewnych sukcesów.
Powieść bogata jest w śmieszne sytuacje,które czasem na pierwszy rzut oka wydają się tragiczne. Wiele tu też ponadczasowych przesłanek na temat przyjaźni, dojrzewania, kształtowania swojego charakteru.
Akcja toczy się spokojnie, głównie we wspólnym mieszkaniu, a konkretnie- w kuchni, która jest miejscem odrabiania lekcji całej trójki młodych bohaterów, a także centrum życia lokalnej społeczności (to tu każdy gotuje swój obiad lub wodę na herbatę, tu się prasuje itd).
Myślę, że niejeden młody czytelnik z ciekawością pozna ten fragment naszej historii widziany oczami jego rówieśników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz