poniedziałek, 13 czerwca 2016

Spacerkiem po Łodzi. Przewodnik dla dzieci

Autor: Aleksandra Jonas, Karolina Kołodziej, Maciej Kronenberg
Wydawnictwo: Literatura
Wiek: 6+
Ocena: 5

Dla nas, rodowitych Łodzian, ta książka to nie byle jaka gratka! Trochę historii -  można się dowiedzieć, jak rozwijało się to robotnicze miasto, obejrzeć typowe stroje, wnętrza mieszkań robotników. Ale także przeczytać o bitwach I wojny światowej, zadumać się nad losami łódzkiego getta czy dowiedzieć, dlaczego w czasie II wojny Łódź nazwano Litzmannstadt!
Autorzy przywołali kilka postaci słynnych łodzian - Tuwim, Reymont, Rubinstein, wielcy fabrykanci i wielu innych. Podkreślili wielokulturowość naszego miasta, bo przecież jeszcze przed wojną obok siebie mieszkali Żydzi, Polacy i Niemcy. Zaprosili na   spacer po łódzkich terenach zielonych, a może nie każdy wie, że mamy jako nieliczni w Polsce las w mieście, taki z dzikami, sarnami, jagodami!
Ale to nie wszystko! Ileż tu ciekawostek, szczegółów, nie znanych nam do tej pory! Zwrócenie uwagi na detale architektury.  Przepiękne łódzkie kamienice, zabytkowy Księży Młyn...
Wszystko to opisane w formie dłuższych i krótszych notek i opatrzone licznymi zdjęciami. Doceniam ogrom pracy, jaką Autorzy włożyli w zdobycie tylu informacji!
Książkę czytam i przeglądam z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością. Nie raz do niej pewnie wrócę, by zapamiętać kolejną ciekawostkę, a potem uraczyć nią gości z innych miast:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz